0
profile avatar
مهران اوچی اردبیلی در گفتگو با ایسنا، اظهار کرد: موفق شدیم با امضای قرارداد با اداره کل منابع طبیعی استان مکانی مناسب برای راه‌اندازی کلکسیون، اجرای تحقیقات و ایجاد نهالستان برای تولید نهال فندق شناسنامه دار فراهم کنیم.

وی با اشاره به اینکه تامین این زمین در راستای تحقق اهداف تحقیقاتی (هدف چهار) مصوب در برنامه ششم توسعه جهاد دانشگاهی اردبیل در حوزه کشاورزی است، خاطرنشان کرد: با انجام عملیات خاکورزی مناسب در چند ماه آینده نسبت به راه‌اندازی این مزرعه تحقیقاتی اقدام خواهد شد.

رئیس جهاد دانشگاهی واحد استان اردبیل ادامه داد: ادامه مطالعات تحقیقات فندق جهت دستیابی به ژنوتیپهای امید بخش برای کشت و توسعه فندق در استان به منظور ایجاد درآمد پایدار برای روستائیان اردبیل از اهداف ما در این پروژه است که امیدوارم با راه‌اندازی این مجموعه بتوانیم گام اساسی در اصلاح الگوی کشت استان که از ماموریت بسیار مهم اخیر استاندار اردبیل به جهاددانشگاهی است، برداریم.
وی در بخش دیگری از سخنان خود به تکمیل فاز تحقیقاتی تولید نشاسته پلیمری در جهاد دانشگاهی اردبیل اشاره کرد و گفت: در چند روز اخیر با برگزاری جلسات متعدد با مسئولان جهاد دانشگاهی کشور این طرح فناورانه جهاد دانشگاهی اردبیل وارد فاز جدیدی شده و قرار است با اختصاص اعتبار از محل صندوق توسعه ملی، مقدمات ایجاد کارخانه تولید نشاسته پلیمری جهاد دانشگاهی فراهم گردد و این افتخاری بزرگ برای استان اردبیل محسوب می‌شود.
رئیس جهاد دانشگاهی واحد اردبیل بیان کرد: با توجه به اینکه این محصول از کشور چین با قیمت بسیار بالا تامین می گردد جهاددانشگاهی می‌تواند با بهره‌مندی از این فناوری و راه‌اندازی پایلوت نیمه صنعتی تولید نشاسته پلیمری می‌تواند بخشی از نیاز کشور به این محصول وارداتی را تامین و به اقتصاد کشور و استان کمک کند.
عضو هیئت علمی جهاد دانشگاهی استان اردبیل بیان کرد: با تاسی از تدبیر ایجاد سالانه ۲۰ هزار شغل در استان از طرف استاندار اردبیل، با ایجاد کارخانه تولید نشاسته سبز در اردبیل برای ۴۴ نفر در فاز اول فرصت شغلی ایجاد می‌شود.
اوچی اردبیلی ایجاد پایلوت نیمه صنعتی تولید نشاسته پلیمری با ظرفیت یک هزار و ۵۰۰ تن  در سال را از برنامه‌های اولویت‌دار جهاد دانشگاهی اردبیل عنوان و تصریح کرد: در استان اردبیل ۷۵۰ هزار تن سیب‌زمینی تولید می‌شود که ۲۵۰ هزار تن آن درجه سه و غیرقابل استفاده است که می‌توان از آن برای تولید نشانسته پلیمری که در صنعت حفاری نفت کاربرد دارد استفاده کرد.

ارسال یک دیدگاه

0

بالا

X