0
آنفولانزا
profile avatar

« علیرضا رفیعی پور» روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی ایرنا با بیان اینکه بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان ۹۸ درصد تحت کنترل است، گفت: براساس اقدامات سازمان دامپزشکی در ۱.۵ سال گذشته در زمینه طرح ملی هدفمند کنترل بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان از جمله واکسیناسیون، رصد و پایش بیماری در مناطق روستایی و صنعتی موفق بودیم و نگرانی در این زمینه نیست.

به گفته وی، طرح ملی هدفمند کنترل بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان که از اواخر سال گذشته آغازشده، یک برنامه سه ساله است.

وی اضافه کرد: سالانه بیش از چهار میلیون پرنده مهاجر به ۶۲۰ نقطه آبگیر کشور می آیند، بنابراین با تمام اقدام های کنترلی و پیشگیری،در مناطق روستایی ویروس وجود دارد و تالاب ها و محل برخواستن پرندگان مهاجر می توانند عامل بروز و تشدید بیماری آنفلوانزا باشند.

رییس سازمان دامپزشکی کشور ویروس H1N1 را ۱۰۰ درصد انسانی دانست

و ی گفت: سازمان دامپزشکی کشور با وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ارتباط خوبی دارد و با برگزاری جلسات متعدد، ویروس آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در نوع های مختلف کنترل شده است.

وی ضمن تاکید براینکه تمامی ویروس های خطرناک با همکاری سازمان دامپزشکی و وزارت بهداشت تحت کنترل است افزود: سال گذشته سازمان دامپزشکی توانست با کنترل ویروس نوع H1N6 و H1N8 بزرگترین خدمت را به طور قطع به حوزه  بیماری های مشترک بین انسان و دام به ویژه آنفلوانزای فوق حاد پرندگان که می تواند انسان را درگیر کند؛ انجام دهد.

وی تصریح کرد: ویروس ها با اختلاط ژنتیکی می توانند برای انسان خطرناک باشند.

رفیعی پور افزود: سازمان دامپزشکی کشور برای مبارزه با بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در آماده باش قرار دارد و انتظار می رود تا پایان سال مرغداران به توصیه های بهداشتی دامپزشکی در همه شرایط به ویژه در فضای اقلیمی سرد و آب و هوایی موجود عمل کنند.

رییس سازمان دامپزشکی کشور افزود: عملکرد در ۱.۵ سال گذشته نشان می دهد که با اقدام های انجام شده، کانون بیماری های دامی همچون تب برفکی، مشمشه، تب مالت، هاری، آبله ، شاربون کاهش یافته است.

ارسال یک دیدگاه

0

بالا

X