۱
profile avatar
 سولو پتاس چيست ؟

سولو پتاس يا همان سولفات پتاسيم محلول در آب محصول منحصر بفرد شرکت  TESSENDERLOبلژیک است که با ترکیب شيميايي اکسید پتاسیم K2O 51%  و گوگردSO3 46% با نام تجاري سولوپتاس شناخته شده است اولین ، پرکاربرد ترين و بي ضرر ترين کودهاي شیمیایی و غير آلي مي باشد که بهترین منبع تامین کننده ی پتاسیم در مراحل پایانی رشد و نیز در طول فصل رشد در تمام محصولات کشاورزی است.

 • فروشگاه اینترنتی ترنم دشت نماینده شرکت بازارگان کالا در استان خراسان تامین کننده ی نهاده های کشاورزی کود ، سم و بذرمی باشد.
چرا استفاده از سولوپتاس در کشاورزي اهمیت دارد؟
 • جالب است بدانيد که در ساختار هيچ يک از گياهان برگ ها و درختان و ميوه ها عنصر پتاسيم به صورت قابل توجهي وجود ندارد، اما اين عنصر نقش بسيار حياتي در رشد گياهان و درختان دارد.
 • عنصر پتاسيم سرعت انتقال کربوهيدرات ها آمينو اسيد ها و ساير ريزمغذي‌ها را در ساقه ها و برگ هاي گياه افزايش خواهد داد و بدين ترتيب زمان رسيدن ميوه ها را سرعت خواهد بخشيد، همچنين با افزايش ضخامت ديواره ساقه ها باعث مقاوم شدن آنها در برابر سرما و گرما، انواع تنشهاي طبيعي مانند باد و باران و طوفان و تگرگ خواهد شد.
 • درختاني که با کمبود سولفات پتاسيم روبرو هستند اکثر ميوه هاي آن پس از رسيدن و يا در حالت نرسيده دچار ريزش مي شوند چون ساقه هاي ميوه توانايي نگهداري آنها را ندارند، همچنين برگهاي انتهايي درختان و گياهان دچار زردي مي‌شوند که از علايم عدم رسيدن مواد غذايي به آنها مي باشد. بنابراين براي جلوگيري از چنين مشکلاتي استفاده همه ساله از سولوپتاس بسيار مهم مي باشد.
سولو پتاس چه مزايايي نسبت به ساير سولفات پتاسیم ها دارد؟
 •  اين کود کاملا عاري از نيترات است و به صورت ۱۰۰% در آب حل ميشود يعني هيچ مواد مضري از خود برجاي نمي گذارد.
 • دارای پایین ترین شاخص آبشویی و ضریب شوری نسبت به سایر کودها با توجه به حلاليت بالاي سولوپتاس امکان استفاده از آن در حالت محلول پاشي نيز به راحتي ممکن خواهد شد و هيچ رسوبي را نيز در ابزارات سمپاشي بر جاي نمي گذارد.
 • دارای خاصیت اسیدی ، اين کود برخلاف ساير کودها هم در خاکهاي اسيدي و هم در خاکهاي قليايي کاربرد دارد يعني با هر نوع ph سازگار است  در خاکهاي قليايي با کاهش ميزان  ph خاک باعث جذب بهتر مواد مغذي و ساير عناصر و مواد معدني توسط گياه خواهد شد.
 • درصد بسیار ناچیز کلر نسبت به سایر کود های مشابه
 • پیشگیری و رفع سریع علائم کمبود دو عنصر پتاسیم و گوگرد
 • حلالیت کامل و سرعت حل شدن بالا
 • کاهش گرفتگی لوله ها در آبیاری قطره ای
 • بهبود خاصیت انبارداری و افزایش کیفیت محصول
 • افزایش مقاومت محصولات به آفات بیماری ها تنش های محیطی نظیر سرما گرما و صدمات فیزیکی
 • سولفات پتاسيم را به سه روش پودري، مايع و محلول پاشي مي توان کود دهي کرد، اين کود در هر سه حالت نيز کاملاً جذب  خواهد شد  اما در مورد ساير کودها، باقي مانده آنها پس از محلول پاشي بر روي شاخ و برگها مشاهده مي شود.
 • فروشگاه اینترنتی ترنم دشت نماینده شرکت بازارگان کالا در استان خراسان تامین کننده ی نهاده های کشاورزی کود ، سم و بذرمی باشد.
سولفات پتاسيم چطور به رشد بهتر گياهان و درختان کمک ميکند؟

پتاسيم از مهم ترين عناصر غذايي گياه مي باشد. فعاليت بيش از ۵۰ آنزيم به پتاسيم وابسته بوده و يا به وسيله آن تحريک مي شوند. اين عنصر در متابوليسم هيدروکربن ها و ساخت پروتئين ها، فتوسنتز، تنظيم فشار اسمزي و تقسيم سلولي و رشد سلول ها موثر است.

 تاثير پتاسيم بر افزايش فتوسنتز گياه:

همانطور که ميدانيد گياهان از طريق نور خورشيد، دي اکسيد کربن و آب موجود در خود را تبديل به قند مي کنند. ATP جزوه فرآورده هاي است که از طريق فتوسنتز گياه به دست مي آيد و به عنوان يک منبع انرژي براي انجام موفقيت آميز بسياري از فعاليت هاي فيزيکي و شيميايي گياه لازم مي باشد، اما براي اينکه اين انرژي به قسمتهاي مختلف گياه منتقل شود نياز به بار الکتريکي خواهد داشت که از طريق کاتيونهاي پتاسيوم يا همان K+  تامين خواهد شد، پس اگر پتاسيم موجود در گياه نيز کم باشد سرعت فتوسنتز آن نيز کاهش خواهد يافت.

 کمک به انتقال قند در قسمت مختلف گياه:

همچنين براي انتقال قند توليد شده از طريق آوند ها به قسمتهاي مختلف يک گياه از جمله ساقه ها و برگ ها نياز به همان انرژي ATP مي باشد، پس اگر کاتيون پتاسيم گياه کم باشد، ميزان انتقال قند نيز کاهش خواهد يافت و در نتيجه ميوه هاي درختان نيز بي طعم و نيمه رسيده خواهم ماند.

 کمک به انتقال مواد غذايي :

همين کاتيون و انرژي توليد شده، به کمک يکديگر انواع مواد معدني، پروتئين ها ، آمينو اسيد ها و کربوهيدرات هاي مورد نياز گياه را از طريق آوند ها به سراسر قسمت هاي يک گياه مي رسانند و موجب شادابي و سرسبزي تمامي قسمت‌هاي آن خواهد شد، پس از زرد شدن برگ هاي انتهايي درختان و گياهان شما نشان از کمبود کاتيون پتاسيم يعني K+ است.

کمک به سنتز پروتئين:

براي شکستن مولکول هاي آمينو اسيد ها و تبديل آن ها به ترکيبات پروتئيني کوچکتر نياز به آنزيم نيترات ردوکتاز خواهد بود که کاتيون پتاسيم نقش به سزايي در فعاليت و سنتز اين آنزيم دارد.

پس اگر گياهان با کمبود پتاسيم مواجه شوند اين آنزيم نيز به درستي فعاليت خواهد کرد و در نتيجه نيترات ها و آمينو اسيد هاي خام در قسمت انتهاي گياه باقي خواهد ماند و در صورت تغذيه حيوانات و انسان از اين گياهان و سبزيجات سموم زيادي وارد بدن آنها خواهد شد که بسيار خطرناک نيز مي باشد.

افزايش مقاومت گياه در برابر شوري:

تحقيقات دانشمندان نشان داده که افزايش مقدار سولفات پتاسيم در خاک شور، سبب افزايش تحمل گياهان در آن خاک خواهد شد. بدين صورت که هنگام آبدهي خاک، نمک موجود در آن به کاتيون هاي سديم و آنيون هاي کلر تبديل مي شود و در صورت وجود پتاسيم سولفات در آن خاک، کاتيون هاي پتاسيم به خنثي کردن آنيونهاي کلر مشغول خواهند شد و در نتيجه باعث افزايش تحمل گياه در برابر شوري خواهد شد. پس اگر ميزان پتاسيم سولفات بسيار بيشتر از ميزان نمک موجود در خاک باشد تحمل گياه بسيار افزايش يافته و در نتيجه رشد و باروري آن نيز به راحتي امکان پذير خواهد بود. لازم است بدانيد که کلر يکي از عوامل از بين برنده حيات گياهان مي باشد.

 افزايش مقاومت گياهان در برابر آفات:

آفات زماني جذب گياهان و درختان خواهد شد که ورود به ساقه ها و برگ هاي آن به راحتي ممکن باشد، کاتيون پتاسيم و آنيون هاي گوگرد از طريق مقاوم سازي ساقه ها و شاخه ها، روند ورود آفات به داخل درخت يا گياه را با مشکل روبرو مي سازد و از اين طريق مقاومت گياه در برابر آفات و شته ها افزايش مي يابد.

علائم کمبود سولفات پتاسيم در گياهان چيست؟
 • ساقه هاي گياهان به صورت کوتاه خواهند بود و فاصله هاي گره هاي بين ساقه ها بيشتر نزديک به هم خواهند بود، به عبارتي مي‌توان گفت که کوچک‌ ماندن گياهان يکي از علائم کمبود پتاسيم مي‌باشد.
 • به دليل عدم تغذيه کافي برگ هاي انتهايي به خصوص برگ هاي پيرتر، به صورت زرد رنگ خواهند بود و از لبه ها شروع به خشک شدن خواهند کرد. همچنين شاخ ها نيز از انتها شروع به خشک شدن مي کنند.
 •  کوچک ماندن ميوه ها، ريزش بيش از حد و بي طعم بودن آنها از علائم کمبود پتاسيم است.
 •  اگر گياه در اثر کوچکترين سرما مقاومت خود را از دست داده و دچار سرمازدگي شود، مي توان به کمبود پتاسيم در آن پي برد.
 •  وجود آفات زياد بر روي شاخ و برگ ها يکي ديگر از علائم کمبود پتاسيم مي‌باشد.
 •  کمبود پتاسيم در برگ هاي پهن سبب زردي و سوختگي لبه هاي آن خواهد شد ولي در برگهاي تيز حالتي قرمز رنگ به آنها خواهد داد.
علت کمبود سولفات پتاسيم در خاک چيست؟
 •  ph بالاي خاک مانع جذب پتاسيم توسط گياهان مي‌شود.
 •  وزش بادهاي شديد و آبدهي زياد خاک موجب از بين رفتن ميزان پتاسيم موجود در سطح خاک مي شود.
 • مقدار زيادي از پتاسيم موجود در خاک در اعماق زيرين آن مي باشد که ريشه گياه قادر به دريافت و تغذيه از آن نيست.
 • وجود مقدار زيادي نيترات در خاک مانع جذب پتاسيم توسط ريشه گياه ميشود.
 • حضور مقادير زيادي از ساير مواد معدني مانع از دسترسي ريشه گياه يا درخت به پتاسيم موجود در خاک مي شود.
 • وجود مقادير زياد شن و ماسه در خاک، ميزان  حاصلخيزي آن را پايين آورده  و در نتيجه درصد پتاسيم موجود در آن نيز کاهش مي يابد.
نحوه مصرف سولوپتاس به چه صورت است ؟

براي دريافت راهنمايي و مشاوره کامل در مورد زمان و نحوه کود دهي درختان و غلات و همچنین سایر محصولات کشاورزی خود با سولفات پتاسيم مي توانيد با کارشناسان فنی شرکت تماس گرفته و از مشاوره تخصصی آنها برخوردار شويد.۰۵۱-۳۸۷۹۲۳۳۶-۹

ملاحظات و محدودیت ها در استفاده از سولوپتاس با سایر کود ها چیست ؟
 • سولوپتاس با اکثر کودها به غیر از ترکیبات کلسیمی قابل اختلاط است ، تست اختلاط پذیری قبل از مصرف ضروری می باشد .
 • سولو پتاس قبل از سایر کود ها (به خصوص کود های حاوی منیزیم)در آب حل می شود.
 • از اختلاط سولوپتاس با هیومکس و یا ترکیباتی با PH شدیدا قلیایی در یک ظرف خودداری شود.
 • سولوپتاس را می توان در صورت نیاز هر ۱۰ تا ۱۵ روز مصف نمود .
چطور مي توان سولوپتاس تهيه کرد؟

متاسفانه امروزه سولفات پتاسيم در برندهاي مختلفي در بازار موجود مي باشد، که با استفاده از نام تجاری سولوپتاس ذهن مشتری را مخدوش میکند تنها سولوپتاس اصلی ، سلوپتاس بازارگان کالا در بسته بندی ۲۵ کیلوگرمی از برند TESSENDERLO بلژیک می باشد که در سبد کالایی فروشگاه اینترنتی ترنم دشت  موجود و قابل شارژ است .

قيمت کود سولوپتاس چقدر است ؟

متأسفانه به دليل نوسانات بازار از ارائه قيمت دقيق اين محصول معذوريم، شما براي دريافت آخرين قيمت مي توانيد با کارشناسان فروش شرکت ۰۵۱-۳۸۷۹۲۳۳۶-۹ تماس بگيريد یا در صورت موجودی در سایت ثبت نام کنید و قیمت را مشاهده نمایید .

 

 

 

 

۱ دیدگاه

 1. بسیار عالی جامع و کامل بود.

ارسال یک دیدگاه

0

بالا

X